חשבונאות משפטית

משרד רואה חשבון יהודה ארליך ושות' עבור חשבונאות משפטית:

המשרד מציע את שירותיו עבור חשבונאות משפטית. צוות המשרד כולל מומחים בעלי ניסיון רב בתחום זה. אלו יודעים להופיע בבית המשפט, להציג ראיות באופן מקצועי ואיכותי והם אף בקיאים בהליכי המשפט השונים.

הליך משפטי דורש בירור מעמיק של עובדות קיימות. לעיתים רבות עורכי דין כמו גם שופטים אינם מבינים תכנים שמגיעים מעולם החשבונאות. לכן, באותו האופן בו הוקמה רפואה משפטית שבאה לתת מענה לבורות של שופטים ועורכי דין בנושא, הוקם גם תחום של חשבונאות משפטית שמטרתו לסייע לבית המשפט לקבל החלטות נכונות על ידי פישוט של נתונים סבוכים הקשורים לתכנים פיננסים ולחשבונאות בכלל. על פי סעיף 20 לחוק הראיות בית המשפט רשאי לפנות למומחה כאשר הוא נתקל בחוסר הבנה של חומרים המופיעים במשפט.

תחומים הדורשים התערבות של מומחים בתחום חשבונאות משפטית:

דיני משפחה- תחום זה כולל בין השאר חלוקת רכוש בעקבות פרידה של בני זוג, העברת אפוטרופוס ועוד. לצורך הדגמה, חלוקת רכוש של בני זוג יכולה להיות סוגיה מורכבת וסבוכה היות וישנם נכסים משותפים קנויים, רווחים אישיים, רווחים משותפים ועוד. חשבונאות משפטית כצעד ראשון מסדרת את העובדות עבור בית המשפט באופן בהיר ומובן לכל. מיסוי- משפטים שמתנהלים אודות העלמות מס, זיוף מסמכים אל מול רשויות המס ועוד. אלו דורשים הבהרות רבות מצד רואה חשבון מומחה לצורך בחינת האשמה או החפות של החשוד. בין השאר נדרשות לעיתים פעולות חקירתיות לצורך בניית עדות מבוססת היטב עבור בית המשפט. חוקי עזבונות- מקרים אלו כוללים חלוקות עזבונות בין היורשים ועוד. נדרש פיקוח באמצעות חשבונאות משפטית על מנת לערוך בהתאם לחוק את חלוקת הרכוש הקיים בין היורשים. חשבונאות משפטית דורשת הבנה משפטית: על העוסקים בתחום של חשבונאות משפטית להבין היטב גם את מערכת המשפט על מנת להבחין מה הוא מידע רלוונטי לבית המשפט שאותו יש להציג בפני שופט ומה הם העקרונות החשובים לבית המשפט בהקשר זה. אחריות מקצועית רבה מוטלת על כתפיו של רואה חשבון בתחום זה.

• גוף משפטי נפרד: החברה מהווה גוף משפטי נפרד מאשר מנהליה. כך נוצרת הגנה משפטית מסוימת כאשר החברה נתבעת ולא בעלי המניות בחברה.

• התדמית הנוצרת לחברה שונה מהתדמית של בעלי עסקים עצמאיים. חברה נתפסת כגוף “יוקרתי” יותר מאשר עסקים פרטיים וכן כגוף מקצועי יותר. חברות בע”מ יכולות להיות בעלות יתרונות רבים נוספים אותם יוכל למנף רואה חשבון מומחה בתחום הקמת חברות.